Kanlı Rıhtım’ın öcüsü: Pyke! Detaylı inceleme

Evet, bu içeriği girmekte biraz gecikmiş olabiliriz. Fakat Oyunpat Vadi ile ilgili çalışmalar hala sürüyor ve gün geçtikçe bazı şeyler yerine oturuyor. Sizlere en iyi ve en kaliteli şekilde içerik sunabilmemiz adına tüm gücümüzle çalışıyor ve çabalıyoruz. Her neyse, sizleri daha fazla sıkmadan hemen konumuza geçelim!

   

Bu içeriğimizde geçtiğimiz günlerde bir video ile gösterilen ve hemen ardından açıklanan League of Legends’in en yeni şampiyonu Pyke’a göz atacağız.

Öncelikle, bu yeni şampiyon her ne kadar destek şampiyonu olarak tanıtılsa da bu şampiyonun yetenekleri suikastçi yeteneklerine çok benziyor, hatta neredeyse bir suikastçi diyebiliriz. Fakat sözde işte destek şampiyonu. PBE’ye gelen güncellemeyle PBE oyuncuları şuanda Pyke’ı oynayabiliyorlar ve şampiyon ile ilgili oldukça fazla video paylaşıldı. Bu videoları izlediğinizde neden şampiyona suikastçi yeteneklerine sahip dediğimi çok iyi anlayacaksınız.

Tanıtım videosundan ve yetenek setinden anlaşıldığı üzere nişancıların yeni korkulu rüyası olacak Pyke, Kanlı Rıhtım’ın Öcü konumunda.

Şampiyonumuz tayfası tarafından ölüme terk edilmiş fakat bir hortlak olarak kendisini ölüme ter edenlerden öcünü almak için geri dönüyor! Suikast yetenek setine sahip Pyke, hedef belirleme, hedefe yoğunlaşmayı ve bu hedefi aradan çıkartmayı dört dörtlük yapıyor diyebiliriz. Dilerseniz şampiyonun kısaca hikayesinden de bahsettiğimize göre temel özelliklerine & istatistiklerine göz atalım.

 • Temel HP: 600
 • Level başı HP artışı: 110
 • Temel Mana: 380
 • Level başı Mana artışı: 50
 • Temel MR: 32
 • Level başı MR artışı: 1.25
 • Temel AD: 60
 • Level başı AD artışı: 2
 • Temel Zırh: 42
 • Level başı Zırh artışı: 4
 • Saldırı Hızı: .667
 • Level başı Saldırı Hızı artışı: 2.5
 • Hareket Hızı: 330
 • Saldırı Aralığı: 150

Karakterimizin görüntülerine ise genel olarak şöyle göz atabilirsiniz:

PASİF: BOĞULMUŞLARIN NEFESİ

Pyke rakipleri tarafından görülmediği zaman -örneğin çalıda-  kısa süre önce rakip şampiyonların ona verdiği hasarı hızla iyileştiriyor. Yani Pyke ile tek başınıza kaçarken aldığınız hasarı rakibe görünmeden iyileştirebilirsiniz. Ayrıca Pyke ilave canını ilave saldırı gücüne de dönüştürüyor.

Q: KEMİK ZIPKIN

Pyke’ın Q yeteneği iki farklı şekilde kullanılabiliyor. Birincisi, tek dokunuş yani basıp çekme şeklinde. İkincisi ise basılı tuttuğunuzda aktif hale geliyor. Bas çek ile Pyke önündeki rakipleri yaralayarak önemli ölçüde yavaşlatır böylece rakip yavaşlamışken ona yaklaşabilir ve daha hızlı hasar verebilirsiniz.

Basılı tutarak ise Pyke zıpkınını hazırlar ve fırlatır. Fırlattıktan sonra isabet ettirdiği ilk rakibi deşerek belli bir mesafe kendine çeker. Böylece rakiplerin siz Pyke oynarken kaçması neredeyse imkansız olacak!

W: HAYALET SULAR

Pyke hayalet sulara doğru dalar ve kamuflaja bürünür. Ayrıca W yeteneğini kullandığınızda birkaç saniye içinde hızla azalan önemli miktarda hareket hızını size kazandırır. Bu yetenek Pyke’ı orman oynadığınızda size baskın atmanız konusunda çok yardımcı olacağını söyleyebilirim. Çünkü bu yetenek ile koridorlara hiç görünmeden yaklaşabilirsiniz. Unutmadan, videoda da yer aldığı üzere W yeteneği totemlere de yakalanmıyor. Saldırmak veya yetenek kullanmak ise bu kamuflajı hemen sonlandırır.

E: KARANLIK GELGİT

Pyke atılarak arkasında bir boğulmuş hortlak bırakır. Bir gecikmenin ardından hortlak Pyke’a geri dönerek içinden geçtiği rakiplere hasar verir ve onları belli bir süre sersemletir – dondurur. Böylece E yeteneğini kullandığınızda karşı rakibi hareketsiz ve çaresiz bırakmış olacaksınız.

R: DERİNLERİN İNTİKAMI

Şampiyonun ultisini ilk gördüğümde Darius’un ultisine oldukça benzediğini fark ettim. Fakat ayrıntılı bir şekilde inceleyecek olursak Pyke’ın ultisinin Darius’un ultisinden daha iyi olduğunu açıkça görebiliriz.

Pyke X biçiminde bir bölgeye saldırarak şampiyonların üzerine sıçrar ve belli miktarda canın altındaki şampiyonları infaz eder.  X’in üzerinde olan ama infaz edilmeyen şampiyonlar, aynı miktarda hasar alır. Bir şampiyon X’in üzerinde katledildiğinde, buna en son katkı yapan takım arkadaşı da hedefi katletmiş sayılır ve katletme altını kazanır. Bu da sizden önce son vuruşu yapan kişinin “Kardeşim neden çalıyorsun?” demesini engellemiş olacak, ona giden katletme altını onu bir nevi susturacak diyebiliriz.

Şampiyonumuzun genel yetenekleri bu şekildeydi. Şimdi oyuna gelecek olan ilk skinine göz atalım.

Pyke Skin

Antik mısır görünümüyle bütünleşmiş karakterimizin bu skin görseli bana direkt olarak Azir’i anımsattı diyebilirim. Fakat şunu söylemeliyim ki karaktere hayran olduğum kadar bu skine de hayran kaldım. Karakter ve skin dört dörtlük! İşte skin görüntüleri:

Pyke nerede oynar?

Pyke, temel olarak Destek şampiyonu olarak tanıtıldığı için, şampiyonu Destek olarak oynayabilirsiniz. Fakat yeteneklerden de görebileceğiniz üzere Pyke’ı Destek oynamak yerine, Solo geçebilir veya Jungle dönebilirsiniz. Şahsen şampiyon TR sunucusuna geldiğinde orman oynamayı düşünüyorum diyebilirim. Bir sonraki şampiyon tanıtımında & incelemesinde görüşmek dileğiyle. Kendinize iyi bakın, çok fazla feedlemeyin!

DAHA FAZLA
Garen’e Ultra Buff Geliyor!